Dolar Endeksi Nedir? Ne İşe Yarar?

Kategori: Forex Eğitimi / 27 Aralık 2017

Dolar Endeksi Nedir? Ne İşe Yarar?Dolar endeksi, bir yatırım aracı görülmesinden daha çok, dünyada en çok işlem gören para birimlerinin, dolar karşısındaki değerini ölçmeye yaramaktadır. Bildiğiniz gibi dolar, piyasaların nabzını bir anda değiştirebiliyor. Güçlü bir trend yakaladığı zaman, hisse senedi piyasasından altına kadar birçok alanda etkili oluyor. Doğal olarak bu durum sadece yatırımcıyı değil, ticaret yapan kişileri de etkiliyor. İşte bu noktada dolar endeksi ile tanışmamız gerekiyor.

Dünyada en çok kullanılan döviz olan doların rezerv oranı % 60 gibi bir orana sahip. Piyasalarda birçok dövizin yer aldığı düşünülecek olursa bunun ne kadar büyük bir oran olduğu da anlaşılacaktır. Dolayısıyla doların hareketlerini takip ve bunlara çeşitli yorumlar katmak gerekiyor. Dolar endeksi de tam olarak bu işe yarıyor. Ayrıca Dolar/TL yatırımı yapmak mantıklı mı, şu an alım yapılır mı gibi soruların karşılığını da bu endeksi takip ederek bulabiliyorsunuz.

Şimdi dolar endeksi nedir, ne işe yarar konularına detaylarıyla göz atalım:

Dolar Endeksi Nedir?

Dolar Endeksi Nedir?Dolar endeksi, dünyada en yüksek işlem hacmine sahip olan 6 para birimi karşısında, doların değerini ölçen bir göstergedir. DXY kodu ile gördüğümüz bu endeks, ABD’nin ticaret hacmi en yüksek dövizlerinden oluşmaktadır. Hemen sayacak olursak;

  • % 57,6 oranında Euro
  • % 13,6 oranında Japon yeni
  • % 11,9 oranında İngiliz sterlini
  • % 9,1 oranında Kanada doları
  • % 4,2 oranında İsveç kronu
  • % 3,6 oranında İsviçre frangı, dolar endeksini oluşturan para birimleridir.

1999 yılından önce yani Euro kullanıma girmeden önce; % 20,8 oranında Alman markı, % 13,1 oranında Fransız frangı, % 9 oranında İtalyan lireti, % 8,3 oranında Hollanda guldeni ve % 6,4 oranında Belçika frangı da endekste yer alıyordu. Euro sonrasında tüm bu para birimlerinin oranına sahip olmuştur.

Ülkemizde işlem gören döviz sepetine benzer şekilde dolar endeksi de bir yatırım aracı olarak görülebiliyor. Türev piyasalarda işlem gören bu endeks, yatırımcıya hem bilgi veriyor hem de endekslerin gösterdiği özellikleri gösteriyor. Dolar endeksinin ortaya çıkışı ise Bretton Woods Anlaşması‘na kadar dayanıyor. Bu anlaşma ise 44 ülkenin para birimi, dolar karşısında sabitlenerek 1 ons altın – 35 dolar eşitliği oluşturuluyor.

Bretton Woods Anlaşması’nın terk edilmeye başlamasından sonra serbest kur sistemi benimsendiğinde ise diğer para birimlerinin dolar karşısındaki değerinin ölçülmesi gereksinimi duyuluyor. İşte o zamandan bu yana dolar endeksi hesaplanmaktadır. Dolar endeksinin hesaplanması ve yorumlanması konusunda detaylı bilgiler okumak için tıklayın.

Dolar Endeksi Ne İşe Yarar?

Dolar Endeksi Ne İşe Yarar?Dolar endeksi, yazının başında da belirttiğimiz gibi yalnızca yatırımcılar için önemli değildir. Ticaretle ilgili herkes için önemli bilgiler vermektedir. Ayrıca sadece ABD ticareti için değil, endekste yer alan dövizler ülkemiz ticareti için önemlidir. Doların yönü hakkında bilgi alabileceğinizi de unutmamalısınız.

Tıpkı borsa endekslerinde olduğu gibi dolar endeksi, doların dünya üzerindeki değerinin hesaplanmasını sağlar. Yani tüm dövizlerin dolar karşısındaki değerinin tek tek hesaplanması yerine en çok işlem yapılanlar üzerinden hesaplama yapılarak genel bir bilgi alınması mümkün hale gelmiştir. Bu şekilde yatırımcılar, piyasa oyuncuları, spekülatörler ve regülatör kurumlar doların değerini daha doğru yorumlayabilmektedir.

Dolar endeksinde yükseliş görülmesi durumunda, doların değer kazanacağı yorumu yapılmaktadır. Tam tersi durumda da düşüş yaşanacağını yorumları yapılabilmektedir. Aynı zamanda dolar endeksinde görülen düşüşler sonrasında doların da olumsuz etkilenerek düşüşe geçtiği de gözlemlenmiştir. Sonucunda ise EUR/USD, GBP/USD, altın ve gümüş paritelerinde de yukarı yönlü fiyat hareketleri görülmüştür.

Son olarak dolar endeksinde görülen hareketlere göre ABD hisse senedi piyasası üzerine de yorumlar yapılabilmektedir. ABD borsalarındaki hareketler ve tepki satışı gibi durumlarda, dolar endeksinin yorumlanması önemli bilgi kaynağıdır. Çünkü seçim gibi belirsizlik dönemlerinde borsa ve dövizlerde satış baskısı gözlemlenir. Dünya borsalarında nasıl işlem yapılacağı konusunda buradan bilgi alabilirsiniz.

Belirsizlik dönemlerinde dolar endeksin satış baskısı geldiği zaman dolar hızlı bir düşüş gösterir. Ama belli bir noktaya kadar düşüş yaşandıktan sonra borsalara yeniden alım gelir ve denge sağlanır. Bu durumu bilen bir yatırımcı için piyasanın analiz edilmesi mümkün hale gelmiş olur.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir